שיפוץ כננת

 

לאחר שימוש אינטנסיבי הוחלט לשפץ ולצבוע את הכננת.

הכננת נשלחה להנפלד, נציגות Warn בארץ, שם שונה מערך הפינים שלה מ-3 ל-5. כעת גם המינוס מתחבר רק לאחר חיבור השלט. היתרון - תפעול יותר בטיחותי. החיסרון - קשה יותר לפתור תקלות בשטח למרות שתמיד ניתן לקצר את המינוס דרך הפינים על הכננת ולחזור למערך 3 פינים.

 

לאחר שחזרה מהנפלד נפרק הכבל והכננת פורקה לגמרי. כל החלקים הפנימיים עברו ניקוי בנפט לניקוי שאריות הגריז הישן וטבילה עמוקה בשמן מנוע. החלקים החיצוניים עברו ניקוי חול.

 

חלקים מתבלים כמו אטמים, מיסב ציר המנוע, מדבקות שהיו חסרות וכמה ברגים יעודיים הוזמנו מ- warnserviceparts.com. אתר זה אינו שייך לחברת Warn אך מחזיק את כל מלאי החלפים, של כל מגוון כננות Warn, במחירים מצויינים.

 

נקודות חשובות לפני ההרכבה

- שחיקה יכולה להיווצר בשתי טבעות הפליז (אחת בגיר והשנייה במנוע),  בפחמים שבמנוע, בטבעות הפלסטיק בשני קצוות התוף ובמיסב ציר המנוע.

- יש לשפשף בנייר זכוכית עדין את רפידות הבלם ואת המגעים בין המנוע החשמלי לפחמים.

- אסור להשתמש בשמן, גריז או כל חומר ניקוי שמנוני בתוך התוף ובמנגנון הבלם. דבר זה יפגום במנגנון ועלול לגרום לבעייה בטיחותית בעת שימוש בכננת.

- לשם גירוז הגיר יש להשתמש בגריז נוזלי המכיל גרפיט. לגריז זה התנגדות טובה לרטיבות, נקודת התכה גבוהה והגרפיט מעניק לו עמידות בלחץ ולכן מתאים לגיר הפלנטרי. סוגי גריז מומלצים: Aeroshell 17 ,Castrol EPL-0 ו-Molylube 1.

- יש להוסיף גריז בטבעות הפליז הנמצאות בשני קצוות הכננת.

- צד המנוע לא מתוכנן להיות אטום למים. כדי להעלות את העמידות למים יש לאטום בין מחזיר החום למנוע ובין המנוע לגוף הכננת בעזרת מסטיק אקרילי. שימוש בסיליקון יפגע באלומיניום. כמו כן יש למרוח מעט מסטיק אקרילי על ראשי הברגים הארוכים שמחזיקים את המנוע. חשוב לא לאטום את שני פתחי יציאת המים הנמצאים בגוף הכננת.

- בטבעת הנעילה, המופעלת על ידי הידית, יש חריץ עמוק וחריץ עדין יותר. החריץ העמוק מיועד לפין הידית, החריץ השני צריך להיות בכיוון הכננת בזמן ההרכבה או שיהיה בלתי אפשרי לנתק את הגיר מהמנוע.

 

הוראות לכיוונון מנגנון הבלם

  1. החזק את החלק הקוני הקבוע כאשר בסיסו למטה.
  2. הרכב את הקפיץ כאשר חלקו הרחב מעלה.
  3. הרכב את החלק הקוני הנע כאשר פין הקפיץ נכנס לתוך החור הייעודי. תן לחלק להסתובב בחופשיות עד שהקפיץ לא יהיה תחת לחץ.
  4. הרכב את החלק העליון כך שהוא מסובב 2 חריצים (בדגמי 8K - 9.5K) או 5 חריצים (בדגמי 10K - 12K) נגד כיוון השעון, ביחס לחלק הקוני הנע.
  5. הרכב את טבעת הלחץ ואת טבעת הסגיר.
  6. לחץ את החלק הקוני הנע מטה, כנגד הקפיץ וסובב אותו 180 מעלות נגד כיוון השעון. שים לב שהקפיץ נמתח כשהוא מתכנס פנימה ולא החוצה.
  7. הרכב את החלק שמעביר כח מהמנוע החשמלי על החלק העליון ועל החלק הקוני, נועל את שניהם תחת לחץ הקפיץ.
  8. הרכב את שלושת רפידות הבלם בין שני החלקים הקוניים והשחל את כל מערך הבלם לתוך התוף.

 

מבנה הכננת מקשה מאוד על צביעתה במברשת. לשם צביעה נוחה הוכן צבע בסיס מיוחד לאלומיניום בתצורת תרסיס. התרסיס הוכן על ידי topcolor.co.il.  הפתחים השונים, מגעי החשמל וראשי הברגים כוסו בנייר דבק והכננת נצבעה בצבע הבסיס ולאחר מכן בצבע למתכות Hammer Metallack בצבע אפור, צבע שמגיע כתרסיס במקור, דבר שהקל על העבודה.

 

מאמר מצויין לפירוק והרכבת כננת Warn מדגם XD9000i נמצא כאן. למרות אזהרתו, לא נתקלתי בבעיות כלשהן עם ספק החלקים. מבנה הכננות של Warn מאוד דומה והמאמר מתאים גם לדגמים אחרים.

 

הסולונואידים המאוד יקרים של Warn כלל לא מיוצרים על ידה. הם סולונואידים המשמשים מערכות התנעה וניתן למצוא אותם בבתי עסק המתמחים בשיפוץ מתנעים. הדגמים המתאימים הם Ford EP140369 ו-Cargo 133857. ניתן למצוא אצל auto-start.co.il.

 

האתר נבנה ע"י איל רון © 2024 כל הזכויות שמורות