מע' עזר  חשמל / אויר

 

במשך להתקנת המדחס (כמתואר בגלריה כאן) להלן תכנון, בנייה והתקנת מערכת אויר וחשמל אחורית.
המטרה היא להתקין לוח בקרה ותפעול הכולל:

- יציאת אויר לניפוח גלגלים.
- שעון לחץ אויר לבקרת המערכת.
- מפסק חשמל למשאבת המים.
- מפסק חשמל לאור אחורי (מותקן על הגגון).
- מפסק חשמל למדחס (עוקף מפסק הפעלת הנעילות).
- זוג יציאות 12V לעומס גבוה.
- יציאת 12V לעומס נמוך.

 

חומרים

לוח הבסיס, כמו גם לוח הבקרה, תוכננו מלכתחילה מאלומיניום כאשר לוח הבקרה היה אמור לבלוט מתוכו ולשאת עליו את המפסקים השונים. עקב חוסר ידע בריתוך אלומיניום ושיקולים אחרים (בעיקר עמידות לזעזועים שמייצר המדחס והרכב כולו) הוחלף חומר הגלם של לוח האם לבירצ' ימי (תודה לחיים מרכסים על השאריות). חלקי מערכת האויר נקנו אצל טכנו צינור בת'"א.

 

בנייה

לוח הבסיס נחתך לצורת קרטון הביצוע המקורי ומתוכו נחתכו 2 מלבנים. המטרה הייתה להשאיר פס חיזוק באמצע לוח הבקרה. בהיקף המלבנים נחתכה מדרגה באמצעות מכשיר Dremel וזאת על מנת שלוח הבקרה יהיה שקוע ובקו גובה אחיד עם לוח הבסיס. בלוח הבקרה נחתכו עיגולים שיתאימו לאכלוס המפסקים, השקעים והשעון. לוח הבקרה לוטש והודבק ללוח הבסיס. הרווחים מולאו בדבק נגרים מעורבב עם נסורת ונצבעו בצבע עץ בגוון מהגוני. לאחר מכן נצבע כל הלוח בספריי לכה שקופה. היקף הלוח, בו נחשפו שכבות הבירצ', נצבעו גם הם בצבע עץ בגוון מהגוני. ללוח הבסיס הותקנו זוג תושבות בצורת L המתחברות לעיגוני הכיסא שהוסר (אלתור מתושבות נירוסטה של מוט לתליית סירים הנמכר באיקאה). כמו כן חובר אליו בניצב לוח בירצ' נוסף המשמש כחיזוק אנכי המונח על אותו משטח המשמש כעיגון למדחס.

 

התקנת מתח

כבל מתח 9 ממ"ר נסלל מהמצבר, דרך פיוז 60A maxi לאזור הכיסא השביעי שהוסר. כבל זה מחובר למפצל מתח מבודד, תוצרת חברת Autorewire, הכולל פיוז לכל יציאה. דגם זה של מפצל המתח מגיע גם עם מפצל מינוס אליו חובר כבל מתח 9 ממ"ר נוסף שנסלל ממנו וחובר לחלק האחורי של השלדה. מהמפצל נסללו כבלים ל-7 הצרכנים הבאים:
- ממסר משאבת המים.
- ממסר אור אחורי.
- ממסר מדחס.
- ממסר נעילה אחורית.
- שלישיית חיבורי מצת 12V.

 

מערכת לחץ אויר

לא מומלץ לתפעל נעילות דיפרנציאל ישירות מהמדחס. מטף כיבוי בנפח 0.3 ליטר משמש כמאגר אויר דחוס. המטף נוקה, נצבע בהמרייט והותקנה בו דיזה המאפשרת חיבור לצינור לחץ אויר. כדי לשמור על לחץ האויר הנחוץ הותקן מפסק לחץ תוצרת חברת Danfoss, דגם KP1. המפסק ישמור על לחץ אויר של 85PSI בטווח של 15PSI. המפסק מחובר לממסר המדחס וכך שולט על פעולתו.

 

תפעול נעילות

לוח הפלסטיק שמעל המראה המרכזית מתפקד כלוח פיקוד לתפעול הנעילות. הלוח נקדח והותקנו בו 3 מפסקים מקוריים של ARB. האמצעי מפעיל את המדחס, השמאלי (קרוב לנהג) מפעיל את הנעילה האחורית והימני (רחוק מהנהג) מפעיל את הנעילה הקדמית. מפסק הנעילה האחורית מקבל את הזרם ממפסק המדחס ומפסק הנעילה הקדמית מקבל את הזרם ממפסק הנעילה האחורית. ניתוק אחד מהמפסקים מנתק את אלו שאחריו בשרשרת. דבר זה שומר על סדר פעולות תקין (הפעלת מדחס -> נעילה אחורית -> נעילה קדמית) הן בהפעלה והן בניתוק הנעילות. כבל תלת-גידי נסלל מהלוח לחלק האחורי של הרכב לתפעול הנעילות באמצעות ממסרים.

 

התקנה

פס אלומיניום 1.5 מ"מ כופף והורכב לברגי המדחס כך שישמש כבסיס למפצל האויר אשר הודק אליו ע'י אזיקונים. למפצל האויר נוסף ברז לריקון המערכת. צינור אויר נסלל ממנו לחוץ לרכב. צינור נוסף נסלל מיציאת מפסק הנעילה החוצה כך ששמן מהדיפרנציאל, אם יחדור אליו, יזרק החוצה. הלוח הותקן וחוטי המתח, כמו גם צינורות האויר, הודקו ע'י אזיקונים. הם לא חוזקו בצורה ישירה ללוח האנכי כדי לאפשר להם מרווח תנועה בזמן הפעלת המדחס. לוח אלומיניום מרוג 1.5 מ"מ נחתך, קצותיו צופו בפלסטיק למניעת חתכים והותקן בצורה שאוטמת את מכלול המערכת.

 

בסך הכל לא נקדח חור אחד מעבר לקיים ברכב בהתקנת המערכת כולה ונעשה שימוש בהברגות קיימות.

 

האתר נבנה ע"י איל רון © 2024 כל הזכויות שמורות